1. Kā pieslēgt ģeneratoru patērētājiem?
Elektrību no ģeneratora uz elektroiekārtām var padot dažādi, taču visdrošāk to izdarīt var šādi:
- visvienkāršākais veids ir pievienot pagarinātāju, kuram pieslēdz nepieciešamās iekārtas;
- ja vēlaties vairāk komforta, tad ir jāveic izmaiņas mājas elektroinstalācijā, kur vienkāršākais risinājums ir pie ēkas galvenās sadales pievienot specialu rokas pārslēdzi, ar kuru var pārslēgt elektrības padevi no tīkla vai no ģeneratora;
- ja vēlaties, lai ģenerators pats automātiski ieslēdzas, kad pazūd elektrība, un arī pēc tam pats izslēdzas, tad Jums ir nepieciešama palaišanas automātika. Saīsināti to apzīmē ar ATS (Automatic Transfer Switch) jeb latviski ARI (Automātiska Rezerves Ieslēgšana).
2. Kas ir strāvas ģenerators?
Strāvas ģenerators ir neliela elektrostacija, kas sastāv no dīzeļa, gāzes vai benzīna dzinēja un maiņstrāvas ģeneratora. Dzinējs griež ģeneratoru, kurš ražo elektrību. Strāvas ģenerators galvenokārt tiek izmantots kā rezerves risinājums, lai nodrošinātu elektroenerģijas padevi strāvas pārrāvuma gadījumā. Taču to var izmantot arī nomaļos apvidos kā galveno elektrības avotu, kur nav elektrotīkla.
Katrai elektriskajai jaudai ir paredzēts attiecīgas jaudas ģenerators.
Atcerieties – ilglaicīga strāvas ģeneratora darbināšana tukšgaitā vai to pārslogojot, būtiski saīsina tā darba mūžu.
3. Kā visprecīzāk novērtēt nepieciešamo strāvas padevi?
Lai izvēlētos atbilstošu strāvas ģeneratoru, jums jāaprēķina nepieciešamais enerģijas daudzums, saskaitot visu to iekārtu energopatēriņu, kuras plānojat darbināt vienlaicīgi. Lai to izdarītu, jānovērtē katras ierīces MPR (minimum power requirement – minimālais energopatēriņš).
4. Kas ir MPR (minimālais energopatēriņš)?
Minimālais energopatēriņš ir jauda, kas nepieciešama elektroiekārtu palaišanai.
Dažu iekārtu iedarbināšanai ir īslaicīgi nepieciešams daudz vairāk strāvas, nekā tām darbojoties normālā režīmā. Izvēloties strāvas ģeneratoru, ņemiet to vērā. MPR var aprēķināt, sareizinot iekārtas jaudu ar koeficientu, kas noteikts atbilstoši iekārtas tipam.
Minimālā energopatēriņa aprēķināšana:
- urbjmašīnas, putekļu sūcēji, zāles pļāvēji, trimeri u.c. = nominālā iekārtas jauda x 1,2
- saldētavas, kompresori, elektriskie sūkņi u.c. = nominālā iekārtas jauda x 3,5
- dienas gaismas lampas, UPS bloki = nominālā iekārtas jauda x 2
5. Kas ir Invertoru tehnoloģija?
Šī jaunā tehnoloģija paredz stabilu strāvas padevi, nodrošinot to, ka ģeneratora bloka spriegums un frekvence nepārsniedz +/- 1% no nominālās vērtības. Šī ārkārtējā precizitāte bez riska nodrošina augstas kvalitātes strāvu iekārtām ar visaugstākajām prasībām. Invertora tipa ģeneratorus varat apskatīt šeit.
6. Kāda frekvence man ir nepieciešama?
Frekvence tiek izteikta hercos (Hz) un ir atkarīga no jūsu atrašanās valsts.
Latvijā un Eiropā elektrotīkla frekvence ir 50 Hz. Tātad arī visām Eiropas elektroierīcēm ir nepieciešama 50 Hz frekvence.
7. Kā lietot tīkla/ģeneratora pārslēdzi?
Tīkla/ģeneratora pārslēdzis ir speciālistu pievienots vadības bloks, kas savienots ar strāvas ģeneratoru, pienākošo elektrotīklu un lietotāja sadalni. Tas ir drošākais veids, kā pievienot savai mājai strāvas ģeneratoru. Tā pamatā ir trīs pozīciju slēdzis, kas nodrošina pamata vai avārijas elektropadevi, un izslēdz iespēju nejaušai ģeneratora strāvas nokļūšanai kopējā elektrotīklā, kā arī elektrotīkla sprieguma nokļūšanai ģeneratorā.
8. Ģeneratoru jaudas apzīmējumu/saīsinājumu paskaidrojumi:
- COP – jauda pie pastāvīgas slodzes, ar neierobežotu darba stundu skaitu
- PRP – jauda pie mainīgas slodzes, ar neierobežotu darba stundu skaitu
- ESP – jauda pie mainīgas slodzes, bez pārslodzes iespējas, ar ierobežojumu – 200 darba stundas gadā.
9. Kā izvēlēties ūdens sūkni?
Vissvarīgākais elements šajā izvēlē ir saistībā ar sūknējamā šķidruma veidu. Tas var būt duļķains vai tīrs ūdens, šķidrais mēslojums vai jūras ūdens. Svarīgi ir arī zināt kādu ūdens apjomu un kādā augstumā nepieciešams pārsūknēt. Būtiski ir arī noskaidrot sūknējamā šķidruma cieto daļiņu maksimālo izmēru, jeb granulometriju. Kad šie dati ir iegūti, tad pēc tabulas varat izvēlēties piemērotāko sūkni.
10. Instrukcijas:
Energolukss portatīvo ģeneratoru lietošanas instrukcija:
DB23i, DB35i, DB77i Lietošanas instrukcija